Kunda tsemendivabrik


Kunda on muutunud puhtamaks. Ei ütleks, et päris puhtaks, sest et aastakümneid kestnud tsemendimöll jätab oma jälje. Kui ikka nõuka ajal sai tsementi luuaga kokku pühkida, siis ega see nüüd nii kiirelt kuhugi kao. Ja kui vaadata Kunda puude välimust, siis on selge, et tegemist on tsemenditoiduliste õunapuudega.

Seda selleks.

Kunda tsemenditehas on sõbralik. Lubab endas ringi kolada ja pildistada. Pildistada ei tohi vaid kõige kesksemat pulti ja see pidi kõigi tehaste puhul olema üldtunnustatud reegel. Ega seal midagi pildistada polegi, lihtsalt suur hunnik lamedaid ekraane ainult teadjatele arusaadava infoga.

Kunda Tehas koosneb kolmest torust. Mis keerlevad ja on kuumad. Nad on oma ahjud torukujulisteks teinud. Ahjude disain tagab, et kõik, mis ahju satub, ka korralikult läbiveeretatud ja läbipõletatud saaks. Paekivist ja salastatud komponentidest valmib tsemendijahu, mis jahtunult kottidesse pannakse ja loodetavasti kasudega maha müüakse. Tsemendi tarbijad oleme põhimõtteliselt kõik, kes korrakski mingit kapitaalsemat ehitust läbi viinud on.

Kunda tsementi hinnatakse parimaks maailmas. Siiski on parim tarbija kohalik tarbija. Tsemenditehaseid on laialt üle kogu maailma ja lähim asub juba lätlaste maal. Kuuevarbalistega käib pidev tsemendisõda, aga tavainimene seda eriti ei taju.

Tsemendiahjud on ka toredad kohad, kuhu näiteks võlgade mittemaksmise tõttu üleliigseks osutunud inimesi panna. Inimene põleks sellises asjas pea jäägitult ära. Seepärast hoiavad kõik ahjust eemale ja pildistavad kaugelt.

Avatud ahju siibrist paistavad vaid tulipunasel pinnal edasi veerlevad kollased kerad. See ongi tulevane tsement, endine paekivi, lubjakivi ja üks ment.

Kunda tehas huugab ööpäev läbi. Ja tuleb tunnistada, et kütab ilma. Mitte kuidagi pole osatud ahjudest äralenduvat soojusenergiat inimeste või kodustatud loomade tarveteks hoida.

Küll on Kunda vabrik alustanud prügi põletamist. Inglismaalt toodud hakitud prügimass paelub vaatajate silma kaugemas tehasenurgas. Ega seal midagi asjalikku polegi, vaid väga peenikeseks hakitud mass. Millest ei paista ei kulda ega inglasi.

Lahkudes atundub Kunda novembrikuiselt rohelisena. Novembrirohelus ongi selline vana ja väsinud. Nagu põletava suve üleelanud.

 

Advertisements
Published in: on november 24, 2011 at 11:57 e.l.  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://lassie.wordpress.com/2011/11/24/kunda-tsemendivabrik/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentLisa kommentaar

  1. Ma ei saa aru, kuidas tsemenditegemisega saab pappi teenida. Tsementi ju teadupärast jaotatakse soovijatele tasuta paneelmajade trepikodades.

    L@SSIE: Kes ütles, et tasuta tsemendikotte pole olemas? Kunda vanade majade pööningunurkadest saab seda tolmu kindlasti kokku pühkida.


Möirga ja ulu

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: