Otepää


Sõitan rongiga Pukka. Päev on palav ja rong täis raudteetöötajaid koos lastega. Raudteelased kogunevad vedurisse. Kust hakkab kostuma kahltasi hääli. Viina nad seal vaevalt viskavad, pigem on kummaliste häälte tekitajaiks lapsed.
Ilmselt on kedagi neist rongirooli pandud. Kui rongidel üldse roole on. Minu teada pole, aga mine sa tea. Igatahes ronib kitsasse veduripugerikku kolm täiskasvanut ja neli last. Mis nad seal teevad, ma ei tea. Aga kahtlast matsutamist on kaugele kuulda.
Pukast hakkan kulgema tasakesi Otepöö poole. Maastik on mühklik, seega saan mõnu tunda mäest üles väntamisest ja veel rohkem mäest alla mitte väntamisest. Selline maastiku iseärasus tundub üha süvenevat ja Mäha küla lähedal saavutan vist oma elu kõige suurema rattakiirenduse.
Arula Perajärve kõrval asub Emalätteks kutsutav allikas. Allikas on mudane, nagu Emajõgigi. Kohalikud inimesed arvavad, et siit algabki Emajõgi. Võibolla.
Vähemalt on keegi viitsinud graniidist tahuka allika kõrvale välja raiuda.
Maastik pakub maalilisi vaateid. Mäest alla vuhisedes on silmailu palju. Kuni Otepääni, kus hakkab domineerima heakorrastatud (vägistatud) loodus.
Otepää on nagu Otepää ikka. Unine väikelinn ilma rokiklubi, loomade varjupaiga ja suveteatrita. Väikesed eramajad tukuvad sirgetes ridades niidetud murude vahel.
Otepää serval seisab energiasammas. Sepad on sinna karukujulisi metallitükke kokku vorpinud. Erilist energia liikumise tunnet see paik minus küll ei tekita. Kiigeorg on märksa etem.
Võibolla on asi selles, et pidevalt saalib edasi käruga vanamees.
Otepää serval on veel üks tehislooduse objekt. See on Tehvandi staadion. Suures koguses betooni, mis on piiratud terasaedadega.
Iseenesest peaks see olema rahvaspordiasutus. Kuid kõigi sissepääsude ees on metallist võred, mille küljes silt läbikriipsutatud inimkujuga.
Minu arusaam sellest on, et Tehvandi staadion on ette nähtud kuuinimeste jaoks. Kuuinimesed kannavad enda küljes mingisuguseid kehakuju moonutavaid objekte nagu rulluisud, suusad, kõndimiskepid või poksikindad. Kuuinimeste elupaiga tunneb ära kõrgeaia järgi, millele on märgitud kuuinimeste ainus kujutava kunsti teos – punavalgepunane märk sildiga”Eravaldus”.
Otepääl kuuinimesi ei tundu elavat, vaid ühes aias lõugab idiootne koer. Väga progressiivne asula.
otepääl on säilinud ka veel elava inimesega töötav taarapunkt.
Otepäält keeran edai Meegaste poole. Sealt Savisaare talu poole ja edasi võssa. võsa on nagu võsa ikka, sääskede kõrval tunglevad oma teed ka parmud.
Viimaks võtan aru pähe, ronin põõsast välja ja tagasi teele. Palupera suunas on väga hea sõita. Tee läheb kogu aeg allavoolu. Vaid vastutulev rekka tahav mütsiära varastada.
Paluperas avastan, et olen rongile 7 minutit hiljaks jäänud. Kuid kahjuks ma rongi peale ei kiirustanudki, vaid oli idee üle Hellenurme ja Elva Tartu sõita.
Hellenurme on ilus ja huvitav asula. Nõukogudeaegsete mahajäetud majade kõrval on vesiveski 19. sajandist, mõisahoone 20 sajandist ja loomafarmi meenutav hooldekodu 21. sajandist.
Ei puudu ka nagu lego klotsidest kokku pandud blondiin bussi peatuses midagi ootamas ja mahajäetud bensiinijaam.
tee elvasse on mõnus rattaga sõitmiseks,kurviline, vaadetega, vähee liiklusega.
Hoopis jubedam on Elva Tartu tee. Pikad kurvid, tihe liiklus. Tee tõeline külmakergete ja augustike ristsugutis.
Siiski pole poola rekkasid liikvel ja Külitse vahele on teetööonud isegi kergliiklustee valmis seadnud.
Tartu on nagu Tartu ikka.
Sõidan võidu mingi punapäise tüdrukuga. Tüdruk punnib elu eest eest ära sõita. Ma saan ta iga valgusfoori taga kätte.
Viimaks põgeneb ta Tiigi pargi auklike urgasteede vahele.

Advertisements
Published in: on juuni 7, 2011 at 8:40 e.l.  Lisa kommentaar  

The URI to TrackBack this entry is: https://lassie.wordpress.com/2011/06/07/otepaa/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Möirga ja ulu

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: