Lumekasvatus


Et siis veidi põllumajandusjuttu, jah, siin  blogis on meie vabariigi tähtsaimast majandusharust vähe kirjutatud küll.

Niisiis, hetkeolukord – talunikud on loobunud vilja, maisi, hernehirmutiste ja kaalikate kasvatamisest.

Vaid on lähtutud uuest trendikast põllukultuurist. See on lumi. Lumi oma kõigis esinemisversioonides – jäätunud lumi, paakunud lumi, sõmer lumi, kollane lumi. Kõik läheb põllumeeste jaoks külviks.

Lumekultuuri kasvatatakse kõigil eestimaa põldudel. Talinisu on üles küntud. Selle asemel kasvab põldusel lumemass. Lisaks on ettevõtlikud talumehed võtnud kätte ja oma kõlvikute territooriumi laiendanud metsade, õuede ja majakatuste arvelt.

Edukamad talunikud on kinni kaanetanud Emajõe, sest ka selle peal on võimalik lund kasvatada. Põllumehed näevad probleemi vaid maanteedes – nii palju head maad, kus lumi võiks kasvada, on sunnitud olema lumeta, et autod sõita saaks.

Talumehed loodavad suurt kevadist kasumit. Eriti kõrgeks hinnatakse kollast värvi lund. Selle hind on võrdeline suisa puhta kulla hinnaga. Kahjuks leidub meie kodumaal veel nii vähe kollast lund. Selle jaoks loodetakse tuua sisse Hiinast kümme tuhat kotti kusikuid. Kusikute põllule laotamine tagab kollase lume kasvamise.

Eesti Põllumajandusakadeemia teeb hoolsat tööd suvelume juurutamiseks. “Juulikuus lumi on maas,” laulavad tudengid ning kannavad kastides uudset penoplastiga ristatud lumemassi otse praepannile.

Kuid mida kõike selle lumesmassiga teha? Turustusvõimaluste kohta Ei oska Eesti Konjunktuuriinsituut midagi öelda. On küll ju levinud jutud, et maailma suurlinnades nagu New York ja London kasutatakse ohtralt lund ninnahingamiseks.  Kuid kindel on see, et nii suurt kogust ei suuda keegi ära osta. Paarikiloseid koguseid on siit küll ja küll autode tagavararataste sees Londonisse saadetud. Aga pakkuda on miljardeid tonne.

Kui turustusvõimalused edasi nii kehvad on, siis ähvardab Põllumeeste kogu kogu Eestimaa lume ühte hunnikusse kokku koguda ning põlema panna.

Advertisements
Published in: on veebruar 2, 2011 at 1:32 p.l.  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://lassie.wordpress.com/2011/02/02/lumekasvatus/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentLisa kommentaar

  1. Lumi ahju jah!

    L@SSIE: Lume-Mati, Lume-Mati, tule paneme vasta tatti.


Möirga ja ulu

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: