Haapsalu linnalegendid


2004 a. kuulutas Haapsalu linn välja konkursi uute linnalegendide loomiseks.

Laekus 47 legendi. Huvitavamad neist siinkohal:

Karja tänav
Kord keelanud raad kariloomade ajamise läbi peatänava. See pahandas kangesti loomapidajaid, kes needsid ära linna ja tema valitsejad, nii et igal aastal muutus üks linna alam loomaks. Tänagi öösel võite näha, kuidas mööda Karja tänavat pool-loomad, pool-inimesed määgides ja mörisedes oma kodu otsivad.
Talis

Gunnar
Kord olnud Gunnar ilus noor mees. Ta armastanud kangesti üht Noarootsi tüdrukut. Palunud temal endale naiseks tulla. Tüdruk mõelnud ja öelnud: “Ma liiga noor alles, oota, las saan vanemaks. Kui küllalt vana olen, saadan sulla oma JAH-sõna pudelipostiga üle Tagalahe. Sina mine nüüd koju ja oota.” Läinud Gunnar koju ja hakanudki pudeliposti ja JAH-sõna ootama. Aeg läinud, Gunnar saanud vanaks, aga ikka veel kõndinud mööda linna ja mereäärt ja otsinud pudelit, milles tüdruku JAH-sõna sees. Otsib siiamaani.

Aidi

Haapsalu õlu
Kord ärganud üks noor Haapsalu mees peale mitmepäevast prallet Pärnus üles. Peale esimest ehmatust hakanud kodu poole tüürima, temast maha aga jäänud pudel koduõlut, peale kirjutatud: Haapsalu hele. Pudeli leidnud Pärnu Õlle töötaja. Maitsnud ja tunnistanud, et päris hea kraam. Viinud selle oma ülemusele. Nii juhtuski, et Pärnu andnud välja Haapsalu õlle.
Katarina

Central
Ennemuiste olnud Centrali õllekas rokiusu kirik ja seal oli uksehoidja Väino. Seal käisid pikkade juustega poisid ja tütarlapsed mustas. Väino armastanud neid väga ja noored hüüdsid teda isa Väinoks. Isa Väino andnud noortele õlut, hingeabi ja moraalset tuge. Mõnikord isegi juhtus, et pärast kiriku kinnipanemist mõne palvetamisest uimase poisi oma autoga koju ära viis. Aga siis vallutasid kiriku mehed kottpükstes ja isa Väino langes ebavõrdses lahingus. Kirik lõpetanud kah tegevuse.
Aidi

Kongo hotell
Siin asus kunagi õllekas nimega Kongo. Teises linnaservas oli Vietnam. Kui need kinni pandi, jahtus ka meeste huvi välispoliitika vastu. Seepärast ongi Haapsalu mehed tööl teistes ministeeriumides.
Aken

Wiedemanni maja
Juba väiksena meeldis Ferdinand Johann Wiedemannile kirjutada. Ta kirjutas täis kõik majad, plangud ja tänavad. Ikka vähe. Hakkas kõiki sõnu siis raamatusse kirja panema. Nii saigi esimene saksa-eesti sõnaraamat.
Ülla

Seppälä
Elanud kord linnas töökas sepp. 20 aastat tagus rauda, aga naist ei leidnud. Ühel päeval kohanud ta kaunist soome piigat. Aga piiga olnud pipar ja vastanud lähenemiskatsetele: Sepp, älä! Seepeale visanud mees sepahaamri nurka ja hakanud poodi pidama. Pannud nimeks Seppälä. Nüüd on naisemees.
Püsiklient Tuula

Africa klubi
Tulnud kord Haapsallu turismireisile pärismaalaste hõim Aafrikast. Kuna neil muusika veres ja trummid kaasas, palunud kohta harjutamiseks. Antud neile siis üks ruum keldris. Neile hakanud seal meeldima. Lõpuks nad kivistusid. Sellest ajast juba 10 aastat on õhtuti kuulda nende trummide mürtsumist.
Katarina

Surnuaia õllekas
Kord õitsenud Haapsalus Surnuaia tänaval edukas McDonaldsi äri. Kätte aga jõudnud aeg, kui Hesburgeri võimuvalitsus McDonaldsi pankrotti ajanud. Siis tehtud sinna Surnuaia õllekas. Nüüd on seegi kinni. Räägitakse aga, et täiskuuöödel pidi sealt ikkagi Happy Meal’i saama.
Katarina

Jah, tuleb tunnistada, et tegu pole depressiivse eesti väikelinnaga, kui kohalikud inimesed linna kohta selliseid legende jutustavad.

Advertisements
Published in: on august 25, 2008 at 9:09 e.l.  6 kommentaari  

The URI to TrackBack this entry is: https://lassie.wordpress.com/2008/08/25/haapsalu-linnalegendid/trackback/

RSS feed for comments on this post.

6 kommentaariLisa kommentaar

 1. Jah, aga ei ühtegi lugu kuulsast Haapsalu Mustast Mutist.

  L@SSIE: Tiigi Riina olla siiski Võrumaalt pärit, mitte Haapsalust.

 2. Haapsalu Must Mutt on Valge Daami negatiiv. Tal pole mingit tegemist Tiigi ega Võrumaaga.

  L@SSIE: Ega ka mitte Tiigri ega Venemaaga.

 3. Nimelt sai kunagi praeguse menuka laste- ja noorsookirjaniku Aidi Vallikuga planeeritud Valge Daami päevade kontraüritust Musta Muti Ööd (välisturistidele: Nights of the Black Bitch). Aidi pidi mainitud tegelast kehastama.
  Kahjuks ei jõudnud tegudeni 😦
  Aga Aidi on nüüd niiiii kuulus.

  L@SSIE: Kes on Aidi Vallik? Kahjuks ei tea, pole koos jooma sattunud.

 4. Pole ju veel hilja neid MMÖ-sid korraldada. Ma teeks siis kah marsruudil Tallinn-Noarootsi pisikese põike sisse, pelga Valge Daami pärast küll ei viitsi 🙂

  L@SSIE: Siis sa oled kellegile midagi võlgu.

 5. Kahju, et Hullust Annest ühtki legendi pole, ta ka linna peal omamoodi kuulsus. Jalutab mööda tänavat, laulab ja sõimab inimesi. Märkamata ta ei jää.

  L@SSIE: Hull Anne on ise juba legend. Või vähemalt saab tast legend.

 6. […] päevadel on mind verbaalsete vahenditega kõhu alt kõditanud L@ssie ja Urbaanika, meenutades 2004. aastal Centrali õllekeldris (linna 725. juubeliks Pärnus villitud […]

  L@SSIE: Okastraat see tegi paha, võttis siilil kõhunaha maha.


Möirga ja ulu

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: