Kuidas Valgevenes elu on?


Eelmisel nädalal juhtusin ma tööd tegema ühele pisi-pisikesele tantsufestivalile. Nagu igal peol on ka sellel üritusel potensiaali kasvada üle kõikehõlmavaks ülemaailmseks ja mitmekülgseks festivaliks, mis leiab aset nii maa peal, maa all, õhus, veed ja katlamaja katusel.

Festivalil olid esindatud päris mitmest rahvusest inimesed. Lätlased, leedulased, valgevenelased, udmurdid. Isegi paari eestlast õnnestus Antoniuse õues tantsimas näha.

Aga valgevene folkloori esindaja rääkis oma kodumaa elust.

Neil on nimelt niimoodi, et presidendiks ikka endiselt Lukašenka. Mis siis, et ta ametlikud ametiajad üle tähtaja käinud on, väänati lihtsalt seadust, et mees endiselt pukis saaks püsida.

Korraldati ka nö valimised, millel tulemuseks oli vist 98% poolthääli. Või mõni muu number samast suurusjärgust. Oleks meie riigis müüdava vorsti sees selline protsent liha, võiks eluga täitsa rahul olla. Valgevene vorsti sees on aga tegelikult valimiste osas roiskuma läinud liha. Nimelt pakkus valgevenelanna Lukašenka toetajate arvuks umbes 30 – 35%. Pensionärid, sõjaväelased. parteilased ja lihtsalt rumalad inimesed.

Muidugi on sellise vassimise peale toimunud protestimeeleavaldusi. Kõige suuremal oli kohal olnud 100 000 inimest. Kui Minskis elab miljon inimest, siis teeks see umbes 10% elanikkonnast. Arvestades aga passiivseid koju jäänud toetajaid, siis võiks selle arvu korrutada 3ga.

Miks see valgevenelanna ise meelt avaltamas ei käi, tuleneb sellest, et kinnipüütud meeleavaldajatele kohaldatakse karme karistusi. Pool aastat vanlgat on kindel. Ja vanglad on valgevenelastel tõeliselt rämedad koonduslaagrid, mitte mugavad kamberhotellid, nagu meil.

Paar aastat tagasi ta käis meeleavaldustel, kuid loobus sellest meelelahutusest, kui miilitsaahelik temast viie meetri kauguselt kõik inimesed kotti püüdis ja kongidesse heitis. Ja tabamise korral rakendatakse lisaks vangispidamisele ka muid karistusi, nt. visatakse ülikoolist välja, ei saa riigist väljasõiduluba, ei saa riigi toetusi jne.

Mitte et Valgevenes opositsiooni ei oleks, on küll. Opositsioonilised parteid on täitsa olemas, ajalehed ilmuvad jne.

Kuid – need parteid kubisevad slateenistuse palgal olevatest provokaatoritest.Nii et mõistlikud inimesed hoiavad eemale.

Ja igapäevaelus, näiteks töökohtadel leidub palju koputajaid. Sestap avalikkus kohas räägitakse omavahel vaid  sellistest igapäevastest asjadest – kuidas ilm oli või et siis kuidas lastel läheb. Selliseid teemasid, et nt. kust poest odavamat kaupa saab või et midagi on jälle kallimaks läinud, seda peetakse juba poliitiliselt ebakorrektseks.

Ja tegelikult ma ise arvan, et ega selles pole süüdi ainult Lukašenka. Üks mees ei saa oma vabariigi jaoks nii palju head ära teha. Ta löödaks lihtsalt maha. Lukašenkal peab ikka hulgaliselt pooldajaid olema. Kui võtta nüüd paraleeli Eestiga, siis meilgi pole puudust inimestest, kes hea meelega teiste peale keelt kannaksid. Ja mingisuguse ühiskondliku moraalitunde nimel teistele piiranguid seavad. Hiljutine alkomüügi piirang on ainult üks näide. Varsti lähevad nad nabapluuside ja lügikeste seelikute kallale.

Olge valvsad. Lukašenkasid liigub ka meie seas ringi. See võib olla su kiilaspäine naabrimees kes iharalt su kurgipeenrat piilub ja öösiti salaja kasvuhoones tomateid varastamas käib.

Advertisements
Published in: on august 11, 2008 at 10:36 e.l.  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://lassie.wordpress.com/2008/08/11/kuidas-valgevenes-elu-on/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentLisa kommentaar

  1. A, keegi Sulle festivalitsemise käigus vägisi viina neelust alla ei tunginud?

    L@SSIE: Vat viina ei näinud kogu selle aktsiooni käigus mitte tilkagi. Mõned jõid küll õlut, aga nad läksid kähku ära.


Möirga ja ulu

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: