Depressiivne Soome geopeitus


Soome on üks maa, kus elab geopeituse aardeid rohkem kui kohalikke inimesi. Kui panna www.geocaching.com otsingusse näiteks Helsinki ja piiratleda otsingu piirkond 10 miiliga, siis saab vastuseks 811.  Turku lähiümberuses on neid 453. Samas Pariisis 136, Londonis 656, New Yorgis 289.

10 miili peaks olema igale geopeiturile ületatav kaugus. Aga tihti on nad rohkem lennuvõimelisemad.

Aga igal enesest lugupidaval Soome geopeituril on üle 1000ne konto. Ja edukamatel 3000ne. Mitte nagu Eestis, kus edukaim tähistas ärja 700st aastapäeva.

Siime geopeitusel on eripäraks see, et ei kasutata kohustuslikku musta prügikotti. Prügi käib neil prügikottidesse. Aarded aga asuvad neil igal pool. Näiteks võivad nad olla maskeeritud elektrisüsteemi osaks. Või hoopis olla nanomõõtes nõelatopsid. Aga otsi sa sellist kivikuhjast. Võid omadega minna täitsa Puhja.

Soome pn oma maastikult Põlva maakond, millele lisanduvad graniidipaljandid ja meri. Ja soomlaste eriline perverssus on peita graniidikõrgendile mikrot. Mikrot leidub Soomes muidugi kõikjalt. Siiski pole olukord veel nii hull, nagu kirjeldati Stockholmi vanalinna kohta, kus geopeitruid võivad lihtsalt kogemata aardeid leida. Et minnakse otsima üht, leitakse aga teine ja kolmaski.

Samas sellise koguse juures on aga kadumas aarete ainulaadsus. Kui tõesti iga mälestusjunni juures on aare, siis neid otsides läheb kaduma elamus. Ja otsimine muutub robotitööks. Ja pelgalt skooramiseks.

Eesti stiilis mudaseid kännualuseid ei harrastata. Otsimispaikades valitseb puhtus ja kord. Looduse segituhnimist ei ei näinud. Eestis võib aardepaiku kaugelt ära tunda – piisavalt vana aarde ümber on nagu seakari tegutsenud. Ja nagu “Väikese kuradikese” ja “Musumäe” aardepaikadega juhtus – need lihtsalt kangutati laiali.

Advertisements
Published in: on juuni 30, 2008 at 6:26 e.l.  Lisa kommentaar  

The URI to TrackBack this entry is: https://lassie.wordpress.com/2008/06/30/depressiivne-soome-geopeitus/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Möirga ja ulu

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: